chevron_right
Monitorul oficial local

EZÜST AKADÉMIA - Dr. Nagy József előadása

calendar
Esemenyek 2026 Ezustakademia Nagyjozsef

Az Ezüst Akadémia negyedik előadását  Dr. Nagy József történész tartja. 

Az előadás címe: Székelyföld és Csík vármegye 1944-ben, a német megszállástól a szovjet megszállásig

1944. március 19-én a német Wehrmacht csapatai megszállták Magyarországot, nemsokára hatalomra jutott a szélsőjobboldali Sztójay-kormány, amelyik rendeleti kormányzást vezetett be, az országgyűlés működése szünetelt. A jobboldali konzervatív politikai erők háttérbe szorultak, a kormány politikáját újonnan kinevezett szélsőjobboldali főispánok képviselték a székely vármegyék élén is. Pál Gábor csíki országgyűlési képviselő és Kozma István vezérőrnagy, a Székely Határvédelmi Erők parancsnoka szemben álltak a németbarát kormánnyal, ezért 1944 nyarára mindketten elveszítették pozícióikat. Megkezdődött a zsidók gettósítása és deportálása. Mindez ellen a szavát felemelő Márton Áron püspököt kitiltották a magyar hatóságok Észak-Erdélyből. Beszolgáltatások, letartóztatások vagy éppen szovjetunióbeli menekültek és visszavonuló német katonák rekvirálásai tarkították a mindennapokat, pedig jó termés volt 1944-ben.

Az előadás időtartama kb. 60 perc, amelyet kérdések és beszélgetés követ.


Mai multe detalii
Esemenyek 2026 Ezustakademia Nagyjozsef